#3 Dlaczego warto zacząć programować? – 5 powodów

Dlaczego warto zacząć programować? Powodów jest wiele i każdy ma swoje własne, dzisiaj chciałbym przedstawić Wam swoją listę. Choć mimo tego, że zalet kodowania wiele, minusy również istnieją. Ale dzisiaj nie o nich – zatem do rzeczy!

1. Jeden problem możemy rozwiązać na wiele sposobów. 

To jest właśnie ta rzecz, która zasługuje by została wymieniona jako pierwsza. Praktycznie na nic nie ma jednego rozwiązania – okej, okej zgadzam się, że w przypadku prostych spraw typu napisanie w konsoli jakiegoś zdania jest jeden sposób, ale jeśli chodzi implementację większych funkcjonalności naprawdę wszystko zależy od naszej kreatywności. Choć warto zwrócić tutaj uwagę na wydajność, nie każda metoda będzie tak samo efektywna – jedna mniej, druga bardziej. Ale własnie po to optymalizujemy nasz kod żeby go usprawnić.

2. Świetny pomysł na zabicie czasu.

Masz dużo wolnego czasu? Jeśli tak programowanie może Ciebie zainteresować. O ile dobrze wiem jak ciężko jest stawiać swoje pierwsze kroki w tym środowisku, wszystko jest nowe czasami dość dziwne i nawet żeby cokolwiek napisać trzeba pierw nieźle się namęczyć jak w przypadku Javy pobrać JDK, a później dopiero jakieś środowisko programistyczne. Prosta sprawa? Dla kogoś obeznanego w temacie na pewno, lecz przypomnijcie sobie swoje początki nim zaczęliście pisać programy.  Lecz kiedy już wdrożycie się w temat i poznacie podstawy programowanie wciągnie Was (dosłownie!) wystarczą chęci i nic więcej. Sam wiem po sobie jak głodny wiedzy nie raz zdarzyło mi się zarwać nockę żeby coś napisać, albo dowiedzieć się więcej o czymś. Pisanie to niezły pochłaniacz czasu!

3. Nie potrzebujesz nic więcej oprócz komputera.

Dobra, kłamałem – poza komputerem pewnie przyda się dostęp do internetu, no ale jeśli czytasz właśnie ten wpis tą kwestie możemy pominąć. Programowanie nie jest drogim hobby, rzekłbym że nawet jednym z tańszych. Lubisz podróżować, zwiedzać nowe kraje, miejsca? To pewnie potrzebujesz samochodu, a jeśli nawet nie to biletu, dalej noclegu. Pieniądze, pieniądze, pieniądze podróżowanie to przykład jeden z wielu jaki można by wymienić. Koszty związane z programowaniem to prąd i dostęp do internetu, ewentualnie zakup komputera jeśli ktoś nie posiada czyli naprawdę nie wiele. Środowisko programistyczne można pobrać za darmo, a w sieci znajdziesz pełno sprawdzonych tutoriali, które nauczą Ciebie wszystkiego od zera. Wystarczy trochę czasu i chęci.

4. To niezła frajda!

Naprawdę, wiem że w otoczeniu panuje stereotyp nudnego programisty, ale kodowanie potrafi dać człowiekowi wiele fun’u. Brakuje Ci czegoś co by rozwiązało Twój problem? Znalazłeś jakąś niszę do wypełnienia? Zatem dlaczego by nie napisać tego, chociaż nawet jeśli już coś znalazłeś to może wydawać Ci się to nie do zrealizowania, bo sobie z tym nie poradzisz. A tak całkiem serio to nie jest to żadna przeszkoda, robienie czegoś na co ma się ochotę to jest to co uszczęśliwia człowieka, a to właśnie daje nam programowanie.

5. Sky’s the limit – nic Cię nie ogranicza.

Jest to lekkie nawiązanie do czwartego punktu, przy kodowaniu nie masz żadnych ograniczeń, z góry określonych wytycznych (chyba że mowa o programowaniu komercyjnym). Jeżeli masz jakąś swoją wizję, to jesteś w stanie ją zrealizować – robisz wszystko jak chcesz, tak jak Tobie się podoba. Wszystko możesz zrobić, choćby małymi kroczkami. Nie ma rzeczy nie możliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *